Tento sakévar byl založen roku 1870. Používají odrůdy rýže Omachi, Asahi a Akebono, která je z 90% pěstována v prefektuře Okayama. Vodu pro svůj sakévar berou z nedaleké řeky Ashimori, která je největším přirozeným domovem světlušek v okolí města Okayama. Světlušky tančí kolem řeky převážně v letních měsících a jsou důkazem čistoty říční vody. Sládkem je pan Fuminobu Itano, který patří do cechu sládků Bicchu. Tento cech je známý používáním tradičních metod výroby i v dnešní době, kdy sakévary používají čím dál tím víc stroje. Vzhledem k tradiční výrobě se panu Itano daří vyrábět stejně kvalitní saké každý rok. V tomto sakévaru se zaměřují hlavně na klasické saké. Pokud umíte japonsky, můžete navštívit jejich stránky.
Futamo Genshu
Kinojo Junmai
Kinojo Junmai je svěží suché saké, které používá rýži Akebono, která je výhradně od pěstitelů z prefektury Okayama. Je omleta na 69%, což je pro kategorii Junmai nezvykle nízko. I přesto tato odrůda předává svou chuť výslednému saké.
Doporučujeme podávat vychlazené k pokrmům jako je tempura nebo sashimi z ryb s jemnou chutí.
Kinojo Junmai Ginjo
Toto saké typu Junmai Ginjo vyniká svým výraznějším aroma při použití rýže Akebono, která je omleta na 60% a dodává tomuto saké jemné rýžové tóny. Ve vůni i v chuti je krásně ovocné. Spojení lokální odrůdy Akebono a tradičního postupu výroby, který reprezentuje člen cechu sládků Bicchu, pan Fuminobu Itano, je ukázkovým příkladem místního stylu saké, které odráží oblast, kde bylo uvařeno.
Doporučujeme toto saké podávat vychlazené. Pro párování s jídlem vyzkoušejte rady paní Keiko Itano, která toto saké ráda páruje s pokrmem Sukiyaki nebo s kuřecími špízky Yakitori, které jsou grilovány pouze za použití soli a pepře.
Futamo Omachi tsurushi bizen-yaki junmai
U tohoto saké se v sakévaru Itano Shuzo Honten inspirovali v historii. V minulosti se tradovalo, že miso pasta nebo rýžový ocet byli chutnější, když během výroby ponořili do kvasné kádě karafu z keramiky Bizen. Proto se této techniky využívá i u výroby tohoto saké. Do kvasné kádě se saké typu junmai se ponoří keramická karafa na předem stanovenou dobu. Tato neglazovaná keramika propůjčí saké jemnou chuť s tóny umami.
Při výrobě je použita rýže odrůdy Omachi, která je omleta na 65%. Tato rýže svou vlastní chutí podporuje zemitost tohoto saké.
Doporučujeme podávat vychlazené nebo při pokojové teplotě. Z pokrmů se dobře páruje s japonským pokrmem Buta Kakuni – vařené kousky vepřového bůčku. Nezvykle se ale také hodí k listovým salátům s méně výrazným dressingem nebo k čokoládě.