Naše speciální nabídka zahrnuje Japonské saké z různých sakévarů z celého Japonska a s radostí je chceme nabídnou našim zákazníkům. Ze sakévarů, které jsou uvedeny níže, jsme si vybrali zajímavé vzorky. Jsou zde zastoupena saké, která nám chutnají a o kterých si myslíme, že je čeští konzumenti ocení. O tato saké je doplněna naše stálá nabídka od společností Ile Four a Itano Shuzo. U každého výrobce najdete i stručný medailonek a po kliknutí na láhev budete přesměrováni do našeho e-shopu k příslušnému produktu.
Aktuálně zde najdete saké od společností Sakura Muromachi (pref. Okayama), Shimizu Seizaburo Shoten (pref. Mie) a Arimitsu (pref. Kochi – ostrov Shikoku).
Muromachi Shuzo
Historie tohoto sakévaru se datuje od roku 1688, kdy Juemon Hanafusa začal s vařením saké z přebytků vypěstované rýže. Rodina Hanafusa pokračuje v tradici výroby saké do dnešního dne. V současnosti společnost vede Mitsuru Hanafusa, který se rozhodl, že bude používat lokální rýži Omachi. Ta je pěstována v regionu Seto v prefektuře Okayama a je odebírána od místních pěstitelů, aby odrážela terroir v jím vyráběných saké. Zároveň tato rýže dodává saké zemitost.
Bizen Maboroshi Junmai Ginjo
Toto Junmai Ginjo je oceněno medailemi například Monde Selection Gold Award a to tři roky po sobě. Pro výrobu se používá rýže odrůdy Omachi. Tato odrůda patří mezi původní odrůdy rýže, které nejsou křížené. Zrníčka jsou omleta na 60%. Ve vůni je cítit ovoce, zejména hrušky a sladká rýže. V chuti je suché a plné.
Doporučujeme ho párovat s rybami nebo krevetami nebo sýry typu camembert s hruškovým chutney.
Bizen Maboroshi Junmai Ginjo doporučujeme podávat vychlazený.
Shimizu Seizaburo Shoten
Shimizu Seizaburo Shoten se nachází ve městě Suzuka v prefektuře Mie a je to známý a oceňovaný sakévar, jehož saké se umisťují na předních příčkách soutěží, jako je Kura Master a další. Založen byl v roce 1869 panem Seizaburo Shimizu a od té doby zde tradičními postupy vyrábí saké. Jedná se o střední sakévar s roční výrobou 900hl. Zajímavostí je, že doba, po kterou probíhá kvašení, je 30 dní a více, což je nezvykle dlouho. Zároveň používají menší fermentační tanky, podle jejich slov se v těchto tancích lépe kontrolují podmínky. V naší nabídce najdete produkty z jejich řady „Zaku“, což je čtení znaku, který znamená „tvořit“ nebo „vyrábět“.
Zaku - Ho no Tomo - Junmai
Zaku – Ho no Tomo má svůj význam. Znak Ho (穂) lze volně přeložit jako „zrno rýže“. Znak Tomo (智) je překládán jako moudrost nebo znalost a znak No je spojkou. Celé jméno lze tedy volně přeložit jako „znalost rýže“. Jedná se o saké typu Junmai, při jehož výrobě je používána místní rýže, která je omleta na 60%. To propůjčuje svěžest, ovocnou vůni a lehkost tomuto jedinečnému saké.
Při párování s jídlem není třeba se bát ani kombinací s dobře vyzrálým hovězím masem.
Zaku – Ho no Tomo doporučujeme podávat vychlazený anebo si z něj můžete namíchat osvěžující koktejly.
Zaku - Miyabi no Tomo - Junmai Ginjo
I Zaku – Miyabi no Tomo má svůj překlad do češtiny. Dá se volně přeložit jako „znalost jemnosti (uhlazenosti)“. Rýže je omleta na 50% a jedná se o Junmai Ginjo. Ve vůni lze najít stopy šeříků a narcisů v kombinaci s čerstvými a zralými asijskými hruškami a melouny. Všechny tyto prvky spolu ladí s nádhernou elegancí. V chuti se opět projevují tyto květinové tóny a mírná sladkost, která dodává strukturu.
Zaku – Miyabi no Tomo Junmai Ginjo se dobře hodí k lehčím rybím chodům a mořským plodům. Doporučujeme podávat vychlazené.
Arimitsu Shoten
Tento malý sakévar se nachází v prefektuře Kochi na jižním pobřeží ostrova Shikoku. Když mluvíme o velikosti, roční výstav je jenom 600hl. Arimitsu Shoten byl založen v roce 1903 na místě původního sakévaru, který tam byl více než dvě stě let. I když je tato oblast známá pro svá suchá saké, ne všechna zde vyráběná saké se toho drží. Chtějí zde vyrábět poctivá saké a drží se tradičních postupů. Možná i proto, je jejich motto: „vaření saké vyžaduje čas a velikou péči (úsilí)“. Snahou je, aby jejich saké byla ta, která budete chtít pít s přáteli při pohodovém večeru.
Akitora - Junmai
Akitora - Junmai Ginjo - Gin no Yume
Toto Junmai Ginjo je vyrobeno z místní odrůdy rýže Gin no Yume, kterou používají i další sakévary z ostrova Shikoku. Zrníčky jsou omleta na 50%, aby bylo odhaleno jádro zrníčka a to dodalo tomuto saké jeho čistotu chuti. I když by díky tomu mohlo být zařazeno do kategorie Daiginjo, výrobce tím ukazuje, že jeho Daiginjo bude ještě lepší.
Ve vůni jsou tóny tropického ovoce a banánů. V chuti je harmonické. Doporučujeme podávat vychlazené.
Akitora - Junmai Ginjo - Yamada Nishiki
Yamada Nishiki omletá na 50% tvoří základ tohoto suchého Junmai Ginjo. Ve vůni najdete tropické ovoce. V chuti je příjemně ovocné a harmonicky jsou zde vyrovnané sladkost a kyselost.
Doporučujeme ho párovat například se sashimi z bílé ryby nebo krevetami.
Akitora Junmai Ginjo doporučujeme podávat vychlazený.